ילדי הפליטים בדרך ותלמידי שבח מופת אומרים: לא לגזענות

 הידד לזר גזענות. כולנו יודעים שזאת הצרה של המאה. כמו רסיסים קוצניים במיוחד, שעוד נשארו מפצצה שהופעלה במאה הקודמת, אנו נתקלים בשנאת הזר והשונה בכל פינה שרגלנו דורכת. לא פלא, שכששאלתי בתחילת שנת הלימודים הנוכחית את תלמידיי בשכבה ח', מהי הבעיה הדחופה ביותר שיש לטפל בה בחברה הישראלית, כמעט כולם השיבו לי- הגזענות. שלוש כיתות שונות, תשובה אחת ויחידה. לא…

קרא עוד...
ילדי הפליטים בדרך ותלמידי שבח מופת אומרים: לא לגזענות

בית ספר שבח מופת זכה במקום הראשון בתחרות CAD 2017 של משרד החינוך

בית הספר שבח מופת זכה במקום הראשון בתחרות CAD 2017 של משרד החינוך ביום רביעי 26/4/2017 נערכה תחרות CAD תחרות ארצית של מגמת מכונות בתחום תכן הנדסי דיגיטלי .התחרות נערכה במרכז הטכנולוגי בחיפה .בתחרות השתתפו 70 תלמידים מרחבי הארץ .התחרות הייתה מדהימה מלמדת ומאתגרת.מבית הספר שבח מופת השתתפו:בקטגוריית המכללהצבירקו וןדיסלב מכותה יג התמחות מכונותצ'רוב אלכסנדר מכיתה יד התמחות מכונותבקטגוריית התיכון:ראב…

קרא עוד...
 בית ספר שבח מופת זכה במקום הראשון בתחרות CAD 2017 של משרד החינוך

אותות הצטיינות של קבוצת עמל ל- 15 מורים ועובדים מצטיינים

אותות הצטיינות של קבוצת עמל ל- 15 מורים ועובדים מצטיינים בטקס חגיגי שנערך במרכז "נא לגעת" ביפו, העניקה קבוצת עמל אותות הצטיינות למורים ולעובדי המינהל המצטיינים שלה לשנה"ל תשע"ו. שבעה מורים מצטיינים קיבלו אות מצטיין מנכ"ל ושלושה קיבלו אות מצטיין פדגוגיה. חמישה עובדי מינהל מצטיינים קיבלו אות מצטיין מנכ"ל ושלושה קיבלו אות מצטיין רשת. הם עלו בזה אחר זה לבמת…

קרא עוד...
אותות הצטיינות של קבוצת עמל ל- 15 מורים ועובדים מצטיינים

"ניבים יוצאים מהכלים" - חווית למידה אחרת ברב תחומי עמל "שבח מופת"

"ניבים יוצאים מהכלים" - חווית למידה אחרת ב"שבח מופת"מאת: סיגל אלמי מלמן,מובילת הניסוי הפדגוגי ורכזת תנךבית הספר הניסויי הרב תחומי עמל שבח מופת ת"א כשאנו מסיימים בהצלחה מחויבות קשה אנו חשים ש"אבן נגולה מעל ליבנו". תחושת הקלה של מטען כבד שהוסר מאיתנו. מי מעלה על דעתו שמאחורי הביטוי מסתתר סיפור אהבה מרתק בין יעקב לרחל שבכוח אהבתו לה, הסיר את…

קרא עוד...

תלמידי שבח מופת מייצגים בכבוד בתחרות רובוטיקה ארצית

תלמידי שבח מופת מייצגים בכבוד בתחרות רובוטיקה ארציתכתבה: ציונה מוזס - מנהלת מגמת רובוטיקה בתאריך 28/2/17 יצאו תלמידי מגמת רובוטיקה לתחרות רובוטיקה המורים המנחים הם: לריסה דרוז ומשה גואטה.הרובוטים שהתחרו:רובוט משאית זבל נבנה ע"י מרק סיגל איליה שטיין לגילקין סטיבן מיב' 4רובוט עגלת קניות נבנה ע"י אנית לוברסקי, אלה קוסוב, אלכס קטקוב מיא' 4רובוט חשיפת מנהרות תת קרקעיות - דויד…

קרא עוד...
תלמידי שבח מופת מייצגים בכבוד בתחרות רובוטיקה ארצית

 הידד לזר

גזענות. כולנו יודעים שזאת הצרה של המאה. כמו רסיסים קוצניים במיוחד, שעוד נשארו מפצצה שהופעלה במאה הקודמת, אנו נתקלים בשנאת הזר והשונה בכל פינה שרגלנו דורכת. לא פלא, שכששאלתי בתחילת שנת הלימודים הנוכחית את תלמידיי בשכבה ח', מהי הבעיה הדחופה ביותר שיש לטפל בה בחברה הישראלית, כמעט כולם השיבו לי- הגזענות. שלוש כיתות שונות, תשובה אחת ויחידה. לא יכולתי להתעלם מהממצא החד, ובחרתי ללכת אחרי תלמידיי ולבנות תכנית עבודה לפרויקט שנתי, שמבקש לטפל בבעיה הדחופה ביותר.

צוות המורים ב"שבח מופת" נרתם מיד לעזור לי. אחרי הכל, גם אני הייתי בתחילת השנה נטע זר, מורה חדשה בשנת ההתמחות שלה. קבלת הפנים החמה לא הייתה מובנת מאליה. סיגל אלמי מלמן ישבה איתי לבנות את הפרויקט ולהפוך את בליל הרעיונות לשביל מאורגן שיביא לתוצר משמעותי. המנהלים, מקס סיון ועירית כהן, פילסו את הדרך, נתנו מוטיבציה, סילקו מכשולים ונתנו לי ולתלמידיי את כל החומר והחופש היצירתי לבטא ולעשות. וכך, בסופה של הדרך הבשיל הפרויקט שלנו ליום שיא של מאבק בגזענות.

יאללה, הייד פארק

כל מרחב החטיבה הפך למיצג מחאה ברוח מרטין לותר קינג, ג'ון לנון ואישים גדולים נוספים בהיסטוריה, שנאבקו למען שוויון ואחווה אנושית. אישי העבר היו רק התפאורה. תלמידי שכבה ח' היו הכוחות הפועלים בהווה. סטיקרים בעיצובם האישי של התלמידים קראו להתנגד לכל צורה של גזענות. בלובי בית הספר הועמדו כרזות-סקר, ובאי הקמפוס הוזמנו להביע עמדות באמצעות מקלות ארטיק צבועים בירוק ובאדום. אך המרשים מכל היה, שבמשך חצי יום לימודים, ארבע שעות במערכת, החברים הצעירים משכבה ח' העבירו סדנאות, הרצאות והפעלות לתלמידי שכבה ז'. הם נגעו בנושאים הקרובים ללב והכואבים ביותר, ללא פחד.

כך למשל, בחלל פתוח אחד במסדרון החטיבה המחיזו תלמידים מכיתה ח'3 אירועים שגרתיים של אלימות מילולית בין אוקראינים ובין רוסים. השחקנים, ומנחים נוספים מכיתה ח'2, עוררו שיח בקהל בנוגע למציאות המורכבת. בפינה סמוכה במרחב הפתוח התנוסס ציור שהכינה רנה הבדלה מכיתה ח'4. רואים בו אישה דתית שנראית כמו מתנחלת, יושבת עם ילדיה באוטובוס, ובצד השני יושבת אישה ערבייה מוסלמית.

דיבייט על ערבים

בכיתה הסמוכה, הובילו שלושה תלמידים אחרים משחק דיבייט. יונתן לוין, אחד ממובילי הדיבייט, סיפר לנו מעט על מה שהיה שם. "בחרנו קבוצה חברתית, למשל- הערבים. בדיבייט היו צריכות שתי קבוצות מכיתה ז' להתווכח ביניהן על השאלה- האם יש מקום לערבים בישראל? בכוונה הצפנו שאלה שתעלה דעות גזעניות שקיימות בישראל. קבוצה אחת הייתה צריכה לנמק מדוע על הערבים להישאר בארץ, והקבוצה הנגדית הייתה צריכה להשמיע נימוקים מדוע על הערבים ללכת. יצרנו מצב בו תלמידים נחשפו לקונפליקט שיש סביב קבוצה חברתית. תלמידים שמעו טיעונים לכאן ולכאן ולמדו על עצם הוויכוח בחברה הישראלית."

רדי מהאוטובוס ומישראל

אחרי שהתווכחו בדיבייט, יכלו התלמידים להסתובב בחוץ ולראות כרזה שעליה ציטוט; נהג אוטובוס קרא לעבר נוסעת רוסיה: "רדי מהאוטובוס ומהארץ". הכרזה מבוססת על מקרה אמיתי, שהתלמידה ניקול גינדין היתה עדה לו בשעה שנסעה לבית הספר. העדויות שנוקזו אל החטיבה מכל כיוון משקפות את החוויה היומיומית של התלמידים. יום השיא הציף את החוויות הללו בבת-אחת. הייתה זו הזדמנות משמעותית לדבר על זה אחד עם השני. התחוור גם שכל הגזעים והמינים הם ב"אותה הסירה", סובלים מאותה סופה, שותפים לגורל אחד, ויכולים לשנות אותו.

הכלי: מודעות, המטרה: פתיחות

"לקחנו את הנושא של הגזענות כלפי הלהט"בים", מספרת דליה אמדור, שארגנה והעבירה יחד עם חברותיה הפעלה בהייד פארק. "זה נושא מאד רגיש. יש הרבה הומופובים שלא מבינים מה זה להיות חלק מהקהילה הזו. ראינו במהלך הפעילות התנגדות ללהט"בים, והיה דיון מעניין. אני חושבת שהפעילות השפיעה על המשתתפים. אני שומעת הרבה פחות קריאות: "הומו" ו"לסבית", שמשמשות כקללות, כביכול. ילדים שהתביישו קודם לדבר על מגדר, נפתחו בהפעלה ודיברו על זה בפעם הראשונה. העברנו את המסר שאנחנו פה כדי לדבר ולהיות פתוחים אחד לשני."

האמנות לפנים, האמת בפרצוף

היו תלמידים שלא התביישו לומר, שהפעילות שלהם לא שינתה דבר. נזר פורוז'ניאק היה אחד מהם. הוא הציג בתחנה שלו סרטון אנימציה. בסרטון מדינות העולם שמיוצגות בתור עיגולים צבעוניים שזזים על המסך, מנגנות בתזמורת על כלים שונים. בדקות הבאות מראה האנימטור כיצד התזמורת העולמית הופכת לשדה קרב. "המסר שרציתי להעביר היה שאם נהיה גזעניים אחד לשני, לא ייצא כלום." כמו נזר, גם עליסה גוזמן דיווחה לנו שהיא חושבת שהילדים "לא הבינו מה אנחנו אומרים". עליסה קראה בפני קהל צופים שירים שכתבה על הגזענות. לצידה, בפינה על הדשא, שלמה לויאשוילי, ניגן בווירטואוזיות על גיטרה אקוסטית את השיר "Imagine" של ג'ון לנון. בהפסקות התנגנו על הדשא שירי מחאה מכל הזמנים.

היום הוא כבר מחר

דווקא עכשיו, דווקא השנה, כשהילדים ב"עמל שבח מופת" סופגים מידי שבוע עדכונים על סגירת בית הספר, נראה להם חשוב לדבר על הגזענות. הם אלה שניתבו את תכנית הלימודים, ואולי התחושה שמגרשים אותם, הניעה בהם את הרצון ללמוד. במשך השנה תחושת הפגיעה האישית התערבבה עם מודעות הולכת וגדלה לצרות של אחרים. עמית מארגון מסיל"ה הגיעה עוד בחורף לשוחח עם התלמידים על ילדי הפליטים, על הסיבה שהגיעו לארץ ועל הצרכים שלהם.

ככל שהתקרב מועד יום השיא של הפרויקט, היה חשוב לי לדבר עם התלמידים על ההיבטים הסוציולוגיים הרחבים שעלולים להוביל לגזענות. חלק מהתלמידים התרוממו לכדי הבנה באופנים שבהם הדעות שלנו מתעצבות. סימונה לבנטול הובילה יחד עם חבריה פעילות שעסקה בסטיגמות. "עשינו משחק דמויות. הראינו לתלמידים את הפנים של הדמויות בלבד, והמשתתפים היו צריכים לנחש מה המקצוע שלהם. רצינו להראות להם שסממנים חיצוניים, כמו צבע עור, משפיעים על המחשבה שלנו לגבי אנשים."

 

ולסיום, פוקימונים.

אחת ההפתעות הגדולות של יום השיא למאבק בגזענות הייתה ההרצאה של התלמידה יוליה פבריקנט. באמצעות מצגת שכל איש עסקים רק יכול להתקנא בה, שכנעה יוליה את המשתתפים שסדרת האנימה הפופולרית, והתמימה רק לכאורה, משדרת מסרים גזעניים תוקפניים. ה"שוס" הגדול של ההרצאה, לטעמי, היה כשיוליה הציגה את היחס לתינוקות-פוקימונים הבוקעים מביציהם, ומיד נזרקים לערימת זבל, מכיוון שנחשבים לחלשים. "זה אפילו יותר גרוע מצער בעלי חיים, כי לפי הסיפור של הפוקימונים, הם היו בעבר בני-אדם."

לא יודעת לגבי העבר. בזכות התלמידים, העתיד דווקא נראה לי ורוד יותר.      

כתבה: אורי גרוסמן

ראיונות: רעי צדוק  

  

.  

החלה ההרשמה לשנה"ל תשע"ח - ימים פתוחים

open day

רשת עמל

הצטרפו לנבחרת השוחרים

navy2

מגמות טכנולוגיות

edub

There are no images available in the gallery.