מי עלה לשלב הגמר?- מוזמנים לאליפות הסטארט-אפ לנוער

אנו שמחים להזמינכם לגמר אליפות הסטארט-אפ לנוער תשע"ח. במסגרת האליפות הגישו התלמידים מאות רעיונות מקוריים אותם בחנו אנשי קרנות הון סיכון במספר שלבי שיפוט. חמישה עשר הסטארט-אפים המובחרים עלו והגיעו לשלב האחרון. האירוע יתקיים ביום שלישי, ה- 20 במרץ בין השעות 16:00-18:00 במתחם Labs עזריאלי שרונה, מנחם בגין 121 ת"א, קומה 60.   ליחצו להרשמה לאירוע הגמר  

קרא עוד...
מי עלה לשלב הגמר?- מוזמנים לאליפות הסטארט-אפ לנוער

מיהם שומרי הדגל במדינת ישראל 2018?

"אני אהיה עוד רב-חובל... כשאהיה גדול" ביום שלישי, ה-26.12.17, התקיים באולם האירועים של בית הספר, טקס ההשבעה וחשיפת הכותפות של שוחרי חיל הים בכיתות ט' עד יב', בנוכחותם של סא"ל תומר בר לוי, ראש ענף איתור וגיוס של החיל ורס"ן הדס לוסטיגר, ראש מדור השוחרים. בטקס נכחו גם מפקדות השוחרים, הנהלת בית הספר, ואף זוג הורים שהגיע לאירוע במיוחד לרגל…

קרא עוד...
מיהם שומרי הדגל במדינת ישראל 2018?

ממכת טבע ליציבות כלכלית- האם לתלמידי ישראל תשובה למשבר הנוכחי?

בשיעורי הומניסטיקה בכיתה ח' משנים את חוקי המשחק הכלכלי   תלמידי כיתה ח6 בחטיבת הביניים "שבח מופת" תל אביב, עובדים בימים אלה על משחק מונופול עם כללים חדשים, שמטרתו לבדוק אפשרות לכלכלה מסוג אחר. לאחר שנואשו מהמודלים של הקפיטליזם והקומוניזם, תלמידי כיתה ח' בודקים את הדגם הכלכלי התנ"כי באמצעות יצירה של גרסה יהודית למשחק המונופול המוכר לנו מהילדות. מקורות המשפט העברי…

קרא עוד...
ממכת טבע ליציבות כלכלית- האם לתלמידי ישראל תשובה למשבר הנוכחי?

מי אמר שאין יצירתיות פוליטית?

רגע אחרי העצרת  "מכל העולם באים לישראל כדי ללמוד יצירתיות טכנולוגית, אבל אף אחד לא בא לכאן כדי ללמוד יצירתיות פוליטית...דווקא כשזה מגיע להתמודדות עם הבעיות הכי בוערות שלנו - ובראשן הסכסוך הכואב עם הפלסטינים - אז היצירתיות הפוליטית נעלמת." כך התנסח דר' מיכה גודמן בעצרת הזיכרון השנתית להירצחו של יצחק רבין ז"ל. האמת היא, שישראל לא נעדרת יצירתיות פוליטית,…

קרא עוד...
מי אמר שאין יצירתיות פוליטית?

המופת של שבח: בית הספר שבח מופת חוגג חצי יובל

משבחים אותנו גם בכנסת ביום רביעי, 25 באוקטובר, התקיים בכנסת ישראל אירוע הצדעה לציון 25 שנה להקמת ביה"ס שבח-מופת. יוזמת האירוע והמארחת הייתה סגנית יו"ר הכנסת, חה"כ טלי פלוסקוב. באירוע נכחו המורים שייסדו את מסלול מופת ולימדו בו לאורך השנים, בוגרים ותלמידים מן ההווה. יעקב מוזגנוב וזאב גייזל שהגו את רעיון מופת בראשית שנות ה-90, סיפרו בהתרגשות על החלום והגשמתו…

קרא עוד...
המופת של שבח: בית הספר שבח מופת חוגג חצי יובל

השקה חגיגית למיזם סל-אביב מוז"א במסלול הרב תחומי ניבים יוצאים מהכלים

מאת: רפאלה בלס בשבוע שעבר הושק במוזאון ארץ ישראל בתל אביב מסלול "ניבים יוצאים מהכלים". מדובר במסלול תיירות מונגש מבוססQR -קודים, במסגרת מיזם Cell Aviv (תל אביב בסלולארי) המשותף לבית הספר הניסויי הרב תחומי עמל שבח מופת ת"א, לבית ספר און לחינוך מיוחד ולמוזיאון ארץ ישראל בתל אביב. המיזם כולו עוסק בתרבות החומרית בתקופת האבות, יוצר קישור בין סיפורי האבות,…

קרא עוד...
השקה חגיגית למיזם סל-אביב מוז

חיפוש באתר...

רשת עמל

החלה ההרשמה לשנה"ל תשע"ט - ימים פתוחים

ימי מיון לשבח גדול

הצטרפו לנבחרת השוחרים

navy2

מגמות טכנולוגיות

edub

תלמידי תיכון רב תחומי שבח מופת בתל אביב ביום נגד גזענות
מאת: רעי צדוק, כיתה ט'1

ב27 באפריל האחרון נערך בבית הספר שבח מופת בתל אביב יום נגד גזענות, ששכבה ח' ארגנה בעקבות שיעורי תרבות ישראל. במהלך יום זה נערכו סדנאות בנושא גזענות לשכבת ז'. הסדנאות עצמן עסקו בגזענות שחוות מספר קהילות בחברה הישראלית. כל קבוצה ערכה סדנה באורך של רבע שעה (בערך) בנושא שבו היא בחרה לעסוק. הסדנאות עצמן נערכו בסבבים במשך שלוש שעות.
בסך הכל נערכו שבע סדנאות שונות וכל אחת עסקה בנושא אחר. מלבד הנושא הכללי (שהוא גזענות) לא היה שום דבר דומה בין הסדנאות. לפניכם פירוט של הסדנאות:

הצגה והפעלה במעגל שיח
מציגים: דניאל וליצ'קו, בלה ברנדסקי, ארינה גוליק ואריאלה צלניקר
מנחים: דיוויד לפסקי, אדם הירש מורדטסון ומיכל סטרטייבסקי

הסדנה החלה בהצגה "אוקראינים, רוסים וכל האחרים" שנכתבה, בוימה והופקה על ידי השחקנים עצמם. לאחר מכן נערך מעגל שיח שבמהלכו פוזרו כרטיסי רגשות על הרצפה בחדר. תלמידי כיתות ז' התבקשו לייצג באמצעות הכרטיסים, מה ההצגה שהם ראו גרמה להם להרגיש, ואז להסביר למה הם בחרו דווקא בכרטיסים האלו. אחרי זה המנחים העלו שאלות בעקבות ההצגה שהוצגה.

משחק "מדבקה לבנה"
מובילים: נסטיה אוסצ'ב, מקסים צ'רנוב, עליזה קרסנצ'יקוב וטל סלצובסקי

הסדנה החלה כאשר המנחים בחרו באקראי שלושה מתנדבים מכיתה ז', הוציאו אותם מחוץ לחדר והדביקו על מצחם מדבקה לבנה. שלושת המתנדבים חיכו שיקראו להם מבפנים. בינתיים, המנחים הסבירו לילדים שנשארו בפנים, שהם עומדים לשחק "אה קווה קווה דה לאומה", ושאלה שיצאו נבחרו מפני שהם "פחות טובים". ניתן יהיה לזהות אותם לפי המדבקה הלבנה שעל המצח שלהם. אסור לשלב אותם במעגל, אסור להביט בהם, יש להתעלם מהם, וגם אם ילד עם מדבקה לבנה פונה אליך, אסור להגיב. רק למנחים מותר לפנות אליהם.


לאחר שהוסברו הכללים, הילדים שבתוך החדר התחילו לשחק, והמנחים קראו לילדים שבחוץ בפנים זועפות: "נו, מה קורה? למה אתם לא נכנסים? כמה זמן אפשר לחכות לכם?". אחרי זה נכנסו הילדים, והמנחים אמרו להם להשתלב במעגל ולתפוס מקום מהר. "נו מה כל כך קשה? מה כבר ביקשנו ממך? למה אתה לא יושב כמו כולם? האמת, לא ציפינו מאחד כמוך להתנהגות טובה יותר". במקרה ומישהו נעלב, המשחק נעצר מיד והמנחים הרגיעו אותו והסבירו לו שזה חלק מהמשחק ולא באמת. אחרי זה נגמר המשחק ונערך דיון שבמהלכו בעלי המדבקה הלבנה נשאלו מה הם הרגישו, ואז יתר המשתתפים שיתפו את הרגשתם. אחרי הדיון המנחים ציינו שמה שהם חוו הייתה המחשה של מה שקורה בחברה הישראלית.

מצגת על גזענות בעולם הפוקימונים
יוצרת ומציגה: יוליה פבריקנט

הסדנה החלה בהסבר קצר על עולם הפוקימונים עצמו. במהלך ההסבר הוצגו עובדות שמראות שגזענות אינה קיימת בעולם הפוקימונים. אז הוצגו דוגמאות שהוכיחו שלמרות זאת, גם בעולם הפוקימונים קיימת סוג של גזענות, למרות שרבים מכנים את זה "צער בעלי חיים". יוליה הסבירה שלמרות הכל, פוקימונים הם בני אדם או לפחות בני אדם לשעבר.
בראיון שבו ראיינתי את יוליה שאלתי אם לדעתה הסדנה שלה השפיעה על המשתתפים והיא ענתה:" אני חושבת שכן, לפחות קצת. לא רק שהילדים נהנו מהסדנה, זה היה פשוט משהו שהוא שונה מכל שאר הסדנאות שהיו, ואני חושבת שהילדים לקחו מזה משהו, לפחות משהו אחד".

הדיבייט הגזעני- חושפים את הפצעים
מנחים: יונתן לוין, ליאור גרינקר ודוד פריימן

הסדנה החלה בכך שהילדים חולקו לשתי קבוצות. כל אחת מהן ייצגה דעה אחרת (בעד או נגד) בנוגע לקהילה כלשהי בישראל, למשל- הערבים. הקבוצה שנגד הייתה צריכה להגיד למה היא חושבת שכדאי שקהילה זו תצא מהמדינה. קבוצת הבעד הוכיחה מדוע יש לשלב קהילה זו טוב יותר בחברה הישראלית. כל קבוצה הייתה צריכה לתת סיבות והסברים ולהראות שמה שהם חושבים נכון. הקבוצה שנתנה כמה שיותר סיבות והסברים ניצחה וקיבלה פרס.

כששאלתי את יונתן לוין אם הוא חושב שהסדנה שלו השפיעה על דעתם של המשתתפים, הוא ענה:"אני חושב שכן. היא השפיעה בכמה דרכים, כי ילדים שלא ידעו כל מיני דברים על למה שערבים, לדוגמא, כן יישארו, עכשיו יודעים יותר. וילדים שלא ידעו דברים נוספים בקשר לזה, שלמה שאנשים בישראל לא ירצו שהם יישארו, גם קיבלו מידע נוסף, ככה שיהיה להם יותר קל הבין קונפליקטים שונים שיש היום בחברה".

סטיגמות
מנחים: מיכאל קספלר, שון משיח, סימונה לבנטול, יהונתן סיימון, דוד גוטקין וארטיום אבשין

בהתחלה שאלו את הילדים אם הם מכירים את המושג סטיגמה, אם הם מכירים כמה סטיגמות, ואז המנחים הסבירו להם מה זו סטיגמה. לאחר מכן, הם שיחקו משחק שבו הוצגו כל מיני תמונות שהילדים היו צריכים להגיד מה האיש או האישה בתמונה עושים, במה הם עובדים. לדוגמה: איש בעל מראה ערביי בלבוש, כביכול, "פשוט", הילדים אמרו לגביו שהוא נראה כמו הומלס ושהוא עובד בשוק, ואז הוא נחשף כרופא בכיר. היה עוד משחק שבו הוצגו תמונות של ילדים קטנים, והמנחים שאלו את המשתתפים במה נראה להם שהדמות בתמונה תעבוד כשהיא תהיה גדולה. דוגמה: תמונה של ילד כהה-עור יושב על הרצפה. הילדים אמרו שנראה להם שהוא יעבוד במקצוע פשוט, ובסוף הסתבר להם שהוא זמר מפורסם. אחר כך נערך דיון שבו נשאלו שאלות, כמו: מה צריך לעשות כדי למנוע את הגזענות, או ממה היא נובעת.
כששאלתי את סימונה אם היא חושבת שהסדנה השפיעה על המשתתפים היא ענתה: "כן, מן הסתם, כי עכשיו הם יודעים שלא כל סטיגמה נכונה בעצם, והם יימנעו פחות מלקשור לאנשים סטיגמות."

כלי נגינה או כלי נשק

מציג: נזר פרוז'ניאק 

במהלך צפייה בקליפ הוצגו כלי נגינה מכל מיני מדינות שונות, וככל שהנגנים ניגנו חזק יותר, הכלים שלהם נשברו, ואז פרצה מלחמה. כתוצאה מזה כולם מתו. בעקבות הצפייה התעורר דיון בין המשתתפים על הגורמים לאלימות בחברה. כשראיינתי את נזר ושאלתי אותו איזה מסר נראה לו שהסרטון שלו העביר, הוא ענה:" שאם נהיה גזענים כלפי כל אחד לא ייצא מזה כלום, ושצריך להיות חברותיים או שתהיה מלחמה."

לצפייה בקליפ לחצו כאן

מופע בדשא
אומנים: שלמה לויאשוילי, עליסה גוזמן וויטה זיגלבוים

שלמה לויאשוילי ניגן ושר את השיר "Imagine" של ג'ון לנון. אחרי כמה סבבים עליסה גוזמן הצטרפה אליו, כשהיא שרה והוא מנגן. אחרי מופע הנגינה, עליסה הקריאה שני קטעים שכתבה בנושא גזענות. בראיון עם עליסה היא אמרה שהתגובה של הקהל הייתה אדישה ושלילית כלפיהם.

סדנה בנושא להט"בים
מנחים: דליה אמדור, ריטה פריפסקי, רעי צדוק, נטע דרי ואושר מריאנו

הסדנה התחילה בזה שחברות הקבוצה שאלו את המשתתפים אם הם יודעים מה זה להט"בים, אם הם מכירים את המושג או האם יצא להם לקלל חברים שלהם כ"הומו" או "לסבית". לאחר מכן, הוצג סרטון של תום טרגר ולאה לב. המשתתפים נשאלו מה ראו בסרטון והאם למדו משהו חדש. בסוף, הם התבקשו לומר איך נראה להם שאפשר לגרום לכך שלא תהיה גזענות כלפי להט"בים.
לחברות הקבוצה היה חשוב לתאר את התופעה. במהלך הסדנה חברות הקבוצה חוו דעות שליליות והומופוביה מצד המשתתפים. אבל לצד כל זה, היו גם ילדים שהבינו את הנושא והשתתפו והיו ממש בסדר. כששאלתי את דליה אמדור על הסדנה, היא ענתה:" אני חושבת ששינינו משהו, כי אני שומעת עכשיו הרבה פחות ילדים קוראים בהפסקות לחברים שלהם 'הומו'."לסיום, אפשר להסיק מכל היום הזה כמה דברים: אחד, שלהיות מורה זה ממש קשה...שתיים, שינוי מסוג כזה זה לא משהו שאפשר לעשות ביום אחד, אבל ניתן לעשות בתהליכים. אני חושבת שעוד בתי ספר צריכים לנסות להרים משהו כזה.

מקווה שנהניתם מהכתבה.
שלכם,
רעי צדוק.

לעוד כתבה בנושא