מי עלה לשלב הגמר?- מוזמנים לאליפות הסטארט-אפ לנוער

אנו שמחים להזמינכם לגמר אליפות הסטארט-אפ לנוער תשע"ח. במסגרת האליפות הגישו התלמידים מאות רעיונות מקוריים אותם בחנו אנשי קרנות הון סיכון במספר שלבי שיפוט. חמישה עשר הסטארט-אפים המובחרים עלו והגיעו לשלב האחרון. האירוע יתקיים ביום שלישי, ה- 20 במרץ בין השעות 16:00-18:00 במתחם Labs עזריאלי שרונה, מנחם בגין 121 ת"א, קומה 60.   ליחצו להרשמה לאירוע הגמר  

קרא עוד...
מי עלה לשלב הגמר?- מוזמנים לאליפות הסטארט-אפ לנוער

מיהם שומרי הדגל במדינת ישראל 2018?

"אני אהיה עוד רב-חובל... כשאהיה גדול" ביום שלישי, ה-26.12.17, התקיים באולם האירועים של בית הספר, טקס ההשבעה וחשיפת הכותפות של שוחרי חיל הים בכיתות ט' עד יב', בנוכחותם של סא"ל תומר בר לוי, ראש ענף איתור וגיוס של החיל ורס"ן הדס לוסטיגר, ראש מדור השוחרים. בטקס נכחו גם מפקדות השוחרים, הנהלת בית הספר, ואף זוג הורים שהגיע לאירוע במיוחד לרגל…

קרא עוד...
מיהם שומרי הדגל במדינת ישראל 2018?

ממכת טבע ליציבות כלכלית- האם לתלמידי ישראל תשובה למשבר הנוכחי?

בשיעורי הומניסטיקה בכיתה ח' משנים את חוקי המשחק הכלכלי   תלמידי כיתה ח6 בחטיבת הביניים "שבח מופת" תל אביב, עובדים בימים אלה על משחק מונופול עם כללים חדשים, שמטרתו לבדוק אפשרות לכלכלה מסוג אחר. לאחר שנואשו מהמודלים של הקפיטליזם והקומוניזם, תלמידי כיתה ח' בודקים את הדגם הכלכלי התנ"כי באמצעות יצירה של גרסה יהודית למשחק המונופול המוכר לנו מהילדות. מקורות המשפט העברי…

קרא עוד...
ממכת טבע ליציבות כלכלית- האם לתלמידי ישראל תשובה למשבר הנוכחי?

מי אמר שאין יצירתיות פוליטית?

רגע אחרי העצרת  "מכל העולם באים לישראל כדי ללמוד יצירתיות טכנולוגית, אבל אף אחד לא בא לכאן כדי ללמוד יצירתיות פוליטית...דווקא כשזה מגיע להתמודדות עם הבעיות הכי בוערות שלנו - ובראשן הסכסוך הכואב עם הפלסטינים - אז היצירתיות הפוליטית נעלמת." כך התנסח דר' מיכה גודמן בעצרת הזיכרון השנתית להירצחו של יצחק רבין ז"ל. האמת היא, שישראל לא נעדרת יצירתיות פוליטית,…

קרא עוד...
מי אמר שאין יצירתיות פוליטית?

המופת של שבח: בית הספר שבח מופת חוגג חצי יובל

משבחים אותנו גם בכנסת ביום רביעי, 25 באוקטובר, התקיים בכנסת ישראל אירוע הצדעה לציון 25 שנה להקמת ביה"ס שבח-מופת. יוזמת האירוע והמארחת הייתה סגנית יו"ר הכנסת, חה"כ טלי פלוסקוב. באירוע נכחו המורים שייסדו את מסלול מופת ולימדו בו לאורך השנים, בוגרים ותלמידים מן ההווה. יעקב מוזגנוב וזאב גייזל שהגו את רעיון מופת בראשית שנות ה-90, סיפרו בהתרגשות על החלום והגשמתו…

קרא עוד...
המופת של שבח: בית הספר שבח מופת חוגג חצי יובל

השקה חגיגית למיזם סל-אביב מוז"א במסלול הרב תחומי ניבים יוצאים מהכלים

מאת: רפאלה בלס בשבוע שעבר הושק במוזאון ארץ ישראל בתל אביב מסלול "ניבים יוצאים מהכלים". מדובר במסלול תיירות מונגש מבוססQR -קודים, במסגרת מיזם Cell Aviv (תל אביב בסלולארי) המשותף לבית הספר הניסויי הרב תחומי עמל שבח מופת ת"א, לבית ספר און לחינוך מיוחד ולמוזיאון ארץ ישראל בתל אביב. המיזם כולו עוסק בתרבות החומרית בתקופת האבות, יוצר קישור בין סיפורי האבות,…

קרא עוד...
השקה חגיגית למיזם סל-אביב מוז

חיפוש באתר...

רשת עמל

החלה ההרשמה לשנה"ל תשע"ט - ימים פתוחים

ימי מיון לשבח גדול

צור קשר

כתובת - המסגר 7 תל אביב 67774

טלפון - 03-6883131
פקס - 03-6394889
אתר אינטרנט - http://shevach-mofet.com
דואר אלקטרוני - maxs@amalnet.k12.il

הצטרפו לנבחרת השוחרים

navy2

מגמות טכנולוגיות

edub

דירוג משתמשים: 1 / 5

Star activeStar inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactive
 

 הידד לזר

גזענות. כולנו יודעים שזאת הצרה של המאה. כמו רסיסים קוצניים במיוחד, שעוד נשארו מפצצה שהופעלה במאה הקודמת, אנו נתקלים בשנאת הזר והשונה בכל פינה שרגלנו דורכת. לא פלא, שכששאלתי בתחילת שנת הלימודים הנוכחית את תלמידיי בשכבה ח', מהי הבעיה הדחופה ביותר שיש לטפל בה בחברה הישראלית, כמעט כולם השיבו לי- הגזענות. שלוש כיתות שונות, תשובה אחת ויחידה. לא יכולתי להתעלם מהממצא החד, ובחרתי ללכת אחרי תלמידיי ולבנות תכנית עבודה לפרויקט שנתי, שמבקש לטפל בבעיה הדחופה ביותר.

צוות המורים ב"שבח מופת" נרתם מיד לעזור לי. אחרי הכל, גם אני הייתי בתחילת השנה נטע זר, מורה חדשה בשנת ההתמחות שלה. קבלת הפנים החמה לא הייתה מובנת מאליה. סיגל אלמי מלמן ישבה איתי לבנות את הפרויקט ולהפוך את בליל הרעיונות לשביל מאורגן שיביא לתוצר משמעותי. המנהלים, מקס סיון ועירית כהן, פילסו את הדרך, נתנו מוטיבציה, סילקו מכשולים ונתנו לי ולתלמידיי את כל החומר והחופש היצירתי לבטא ולעשות. וכך, בסופה של הדרך הבשיל הפרויקט שלנו ליום שיא של מאבק בגזענות.

יאללה, הייד פארק

כל מרחב החטיבה הפך למיצג מחאה ברוח מרטין לותר קינג, ג'ון לנון ואישים גדולים נוספים בהיסטוריה, שנאבקו למען שוויון ואחווה אנושית. אישי העבר היו רק התפאורה. תלמידי שכבה ח' היו הכוחות הפועלים בהווה. סטיקרים בעיצובם האישי של התלמידים קראו להתנגד לכל צורה של גזענות. בלובי בית הספר הועמדו כרזות-סקר, ובאי הקמפוס הוזמנו להביע עמדות באמצעות מקלות ארטיק צבועים בירוק ובאדום. אך המרשים מכל היה, שבמשך חצי יום לימודים, ארבע שעות במערכת, החברים הצעירים משכבה ח' העבירו סדנאות, הרצאות והפעלות לתלמידי שכבה ז'. הם נגעו בנושאים הקרובים ללב והכואבים ביותר, ללא פחד.

כך למשל, בחלל פתוח אחד במסדרון החטיבה המחיזו תלמידים מכיתה ח'3 אירועים שגרתיים של אלימות מילולית בין אוקראינים ובין רוסים. השחקנים, ומנחים נוספים מכיתה ח'2, עוררו שיח בקהל בנוגע למציאות המורכבת. בפינה סמוכה במרחב הפתוח התנוסס ציור שהכינה רנה הבדלה מכיתה ח'4. רואים בו אישה דתית שנראית כמו מתנחלת, יושבת עם ילדיה באוטובוס, ובצד השני יושבת אישה ערבייה מוסלמית.

דיבייט על ערבים

בכיתה הסמוכה, הובילו שלושה תלמידים אחרים משחק דיבייט. יונתן לוין, אחד ממובילי הדיבייט, סיפר לנו מעט על מה שהיה שם. "בחרנו קבוצה חברתית, למשל- הערבים. בדיבייט היו צריכות שתי קבוצות מכיתה ז' להתווכח ביניהן על השאלה- האם יש מקום לערבים בישראל? בכוונה הצפנו שאלה שתעלה דעות גזעניות שקיימות בישראל. קבוצה אחת הייתה צריכה לנמק מדוע על הערבים להישאר בארץ, והקבוצה הנגדית הייתה צריכה להשמיע נימוקים מדוע על הערבים ללכת. יצרנו מצב בו תלמידים נחשפו לקונפליקט שיש סביב קבוצה חברתית. תלמידים שמעו טיעונים לכאן ולכאן ולמדו על עצם הוויכוח בחברה הישראלית."

רדי מהאוטובוס ומישראל

אחרי שהתווכחו בדיבייט, יכלו התלמידים להסתובב בחוץ ולראות כרזה שעליה ציטוט; נהג אוטובוס קרא לעבר נוסעת רוסיה: "רדי מהאוטובוס ומהארץ". הכרזה מבוססת על מקרה אמיתי, שהתלמידה ניקול גינדין היתה עדה לו בשעה שנסעה לבית הספר. העדויות שנוקזו אל החטיבה מכל כיוון משקפות את החוויה היומיומית של התלמידים. יום השיא הציף את החוויות הללו בבת-אחת. הייתה זו הזדמנות משמעותית לדבר על זה אחד עם השני. התחוור גם שכל הגזעים והמינים הם ב"אותה הסירה", סובלים מאותה סופה, שותפים לגורל אחד, ויכולים לשנות אותו.

הכלי: מודעות, המטרה: פתיחות

"לקחנו את הנושא של הגזענות כלפי הלהט"בים", מספרת דליה אמדור, שארגנה והעבירה יחד עם חברותיה הפעלה בהייד פארק. "זה נושא מאד רגיש. יש הרבה הומופובים שלא מבינים מה זה להיות חלק מהקהילה הזו. ראינו במהלך הפעילות התנגדות ללהט"בים, והיה דיון מעניין. אני חושבת שהפעילות השפיעה על המשתתפים. אני שומעת הרבה פחות קריאות: "הומו" ו"לסבית", שמשמשות כקללות, כביכול. ילדים שהתביישו קודם לדבר על מגדר, נפתחו בהפעלה ודיברו על זה בפעם הראשונה. העברנו את המסר שאנחנו פה כדי לדבר ולהיות פתוחים אחד לשני."

האמנות לפנים, האמת בפרצוף

היו תלמידים שלא התביישו לומר, שהפעילות שלהם לא שינתה דבר. נזר פורוז'ניאק היה אחד מהם. הוא הציג בתחנה שלו סרטון אנימציה. בסרטון מדינות העולם שמיוצגות בתור עיגולים צבעוניים שזזים על המסך, מנגנות בתזמורת על כלים שונים. בדקות הבאות מראה האנימטור כיצד התזמורת העולמית הופכת לשדה קרב. "המסר שרציתי להעביר היה שאם נהיה גזעניים אחד לשני, לא ייצא כלום." כמו נזר, גם עליסה גוזמן דיווחה לנו שהיא חושבת שהילדים "לא הבינו מה אנחנו אומרים". עליסה קראה בפני קהל צופים שירים שכתבה על הגזענות. לצידה, בפינה על הדשא, שלמה לויאשוילי, ניגן בווירטואוזיות על גיטרה אקוסטית את השיר "Imagine" של ג'ון לנון. בהפסקות התנגנו על הדשא שירי מחאה מכל הזמנים.

היום הוא כבר מחר

דווקא עכשיו, דווקא השנה, כשהילדים ב"עמל שבח מופת" סופגים מידי שבוע עדכונים על סגירת בית הספר, נראה להם חשוב לדבר על הגזענות. הם אלה שניתבו את תכנית הלימודים, ואולי התחושה שמגרשים אותם, הניעה בהם את הרצון ללמוד. במשך השנה תחושת הפגיעה האישית התערבבה עם מודעות הולכת וגדלה לצרות של אחרים. עמית מארגון מסיל"ה הגיעה עוד בחורף לשוחח עם התלמידים על ילדי הפליטים, על הסיבה שהגיעו לארץ ועל הצרכים שלהם.

ככל שהתקרב מועד יום השיא של הפרויקט, היה חשוב לי לדבר עם התלמידים על ההיבטים הסוציולוגיים הרחבים שעלולים להוביל לגזענות. חלק מהתלמידים התרוממו לכדי הבנה באופנים שבהם הדעות שלנו מתעצבות. סימונה לבנטול הובילה יחד עם חבריה פעילות שעסקה בסטיגמות. "עשינו משחק דמויות. הראינו לתלמידים את הפנים של הדמויות בלבד, והמשתתפים היו צריכים לנחש מה המקצוע שלהם. רצינו להראות להם שסממנים חיצוניים, כמו צבע עור, משפיעים על המחשבה שלנו לגבי אנשים."

 

ולסיום, פוקימונים.

אחת ההפתעות הגדולות של יום השיא למאבק בגזענות הייתה ההרצאה של התלמידה יוליה פבריקנט. באמצעות מצגת שכל איש עסקים רק יכול להתקנא בה, שכנעה יוליה את המשתתפים שסדרת האנימה הפופולרית, והתמימה רק לכאורה, משדרת מסרים גזעניים תוקפניים. ה"שוס" הגדול של ההרצאה, לטעמי, היה כשיוליה הציגה את היחס לתינוקות-פוקימונים הבוקעים מביציהם, ומיד נזרקים לערימת זבל, מכיוון שנחשבים לחלשים. "זה אפילו יותר גרוע מצער בעלי חיים, כי לפי הסיפור של הפוקימונים, הם היו בעבר בני-אדם."

לא יודעת לגבי העבר. בזכות התלמידים, העתיד דווקא נראה לי ורוד יותר.      

כתבה: אורי גרוסמן

ראיונות: רעי צדוק  

  

.