מיהם שומרי הדגל במדינת ישראל 2018?

"אני אהיה עוד רב-חובל... כשאהיה גדול" ביום שלישי, ה-26.12.17, התקיים באולם האירועים של בית הספר, טקס ההשבעה וחשיפת הכותפות של שוחרי חיל הים בכיתות ט' עד יב', בנוכחותם של סא"ל תומר בר לוי, ראש ענף איתור וגיוס של החיל ורס"ן הדס לוסטיגר, ראש מדור השוחרים. בטקס נכחו גם מפקדות השוחרים, הנהלת בית הספר, ואף זוג הורים שהגיע לאירוע במיוחד לרגל…

קרא עוד...
מיהם שומרי הדגל במדינת ישראל 2018?

ממכת טבע ליציבות כלכלית- האם לתלמידי ישראל תשובה למשבר הנוכחי?

בשיעורי הומניסטיקה בכיתה ח' משנים את חוקי המשחק הכלכלי   תלמידי כיתה ח6 בחטיבת הביניים "שבח מופת" תל אביב, עובדים בימים אלה על משחק מונופול עם כללים חדשים, שמטרתו לבדוק אפשרות לכלכלה מסוג אחר. לאחר שנואשו מהמודלים של הקפיטליזם והקומוניזם, תלמידי כיתה ח' בודקים את הדגם הכלכלי התנ"כי באמצעות יצירה של גרסה יהודית למשחק המונופול המוכר לנו מהילדות. מקורות המשפט העברי…

קרא עוד...
ממכת טבע ליציבות כלכלית- האם לתלמידי ישראל תשובה למשבר הנוכחי?

מי אמר שאין יצירתיות פוליטית?

רגע אחרי העצרת  "מכל העולם באים לישראל כדי ללמוד יצירתיות טכנולוגית, אבל אף אחד לא בא לכאן כדי ללמוד יצירתיות פוליטית...דווקא כשזה מגיע להתמודדות עם הבעיות הכי בוערות שלנו - ובראשן הסכסוך הכואב עם הפלסטינים - אז היצירתיות הפוליטית נעלמת." כך התנסח דר' מיכה גודמן בעצרת הזיכרון השנתית להירצחו של יצחק רבין ז"ל. האמת היא, שישראל לא נעדרת יצירתיות פוליטית,…

קרא עוד...
מי אמר שאין יצירתיות פוליטית?

המופת של שבח: בית הספר שבח מופת חוגג חצי יובל

משבחים אותנו גם בכנסת ביום רביעי, 25 באוקטובר, התקיים בכנסת ישראל אירוע הצדעה לציון 25 שנה להקמת ביה"ס שבח-מופת. יוזמת האירוע והמארחת הייתה סגנית יו"ר הכנסת, חה"כ טלי פלוסקוב. באירוע נכחו המורים שייסדו את מסלול מופת ולימדו בו לאורך השנים, בוגרים ותלמידים מן ההווה. יעקב מוזגנוב וזאב גייזל שהגו את רעיון מופת בראשית שנות ה-90, סיפרו בהתרגשות על החלום והגשמתו…

קרא עוד...
המופת של שבח: בית הספר שבח מופת חוגג חצי יובל

השקה חגיגית למיזם סל-אביב מוז"א במסלול הרב תחומי ניבים יוצאים מהכלים

מאת: רפאלה בלס בשבוע שעבר הושק במוזאון ארץ ישראל בתל אביב מסלול "ניבים יוצאים מהכלים". מדובר במסלול תיירות מונגש מבוססQR -קודים, במסגרת מיזם Cell Aviv (תל אביב בסלולארי) המשותף לבית הספר הניסויי הרב תחומי עמל שבח מופת ת"א, לבית ספר און לחינוך מיוחד ולמוזיאון ארץ ישראל בתל אביב. המיזם כולו עוסק בתרבות החומרית בתקופת האבות, יוצר קישור בין סיפורי האבות,…

קרא עוד...
השקה חגיגית למיזם סל-אביב מוז

גזענות לא פותרים ביום אחד, גם לא יושבים על הגדר

תלמידי תיכון רב תחומי שבח מופת בתל אביב ביום נגד גזענות מאת: רעי צדוק, כיתה ט'1 ב27 באפריל האחרון נערך בבית הספר שבח מופת בתל אביב יום נגד גזענות, ששכבה ח' ארגנה בעקבות שיעורי תרבות ישראל. במהלך יום זה נערכו סדנאות בנושא גזענות לשכבת ז'. הסדנאות עצמן עסקו בגזענות שחוות מספר קהילות בחברה הישראלית. כל קבוצה ערכה סדנה באורך של…

קרא עוד...
גזענות לא פותרים ביום אחד, גם לא יושבים על הגדר

חיפוש באתר...

רשת עמל

החלה ההרשמה לשנה"ל תשע"ט - ימים פתוחים

ימי מיון לשבח גדול

צור קשר

כתובת - המסגר 7 תל אביב 67774

טלפון - 03-6883131
פקס - 03-6394889
אתר אינטרנט - http://shevach-mofet.com
דואר אלקטרוני - maxs@amalnet.k12.il

הצטרפו לנבחרת השוחרים

navy2

מגמות טכנולוגיות

edub

דירוג משתמשים: 0 / 5

Star inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactive
 
טפר מאת: רויטל נאמן יהל, מנטורית ומדריכת מורים ללמידה מבוססת פרויקטים של רשת עמל בישראל 
רשת עמל מפעילה בהצלחה רבה זו השנה השלישית, ניסוי למידה קהילתי רחב בקרב מורים ומנהלים בכעשרה בתי ספר ברחבי הארץ. המורים יוצרים ומיישמים יחידות הוראה שפיתחו בתחומי דעת שונים בבתי הספר, ואחת לכמה חודשים נפגשים כולם ונחשפים לתוצרי הלמידה במגוון נושאים. מפגשים אלה הם הזדמנות נפלאה בעבור המורים להיחשף מצד אחד לתוצרי הבנה ולמידה ופרויקטים שונים, ומאידך לתת פומביות לתהליך ההוראה שלהם. שהרי, לצערנו, כמה פעמים אין לנו מושג מה עושים עמיתינו במקומות אחרים ?  לעיתים אין אנו יודעים כלל מה עושה מבחינה פדגוגית חברנו, היושב בחדר הסמוך.
ואכן, אחת הנקודות החשובות בלמידה מבוססת פרויקטים היא הפומביות שיש לתת לתהליך ולתוצר. בדרך שבה אנו נותנים פומביות למעשה, אנו מצהירים קבל עם ועדה על יחסנו הרציני לפרויקט. הדבר מקובל מאוד בעולם האקדמי והמקצועי, כמו גם בהקשר המשפחתי. עלינו לתת פומביות ליצירות לימודיות ועליהם להפוך לנחת הכלל.
במפגש שנערך בקיץ האחרון בבית הספר השבח מופת בתל אביב, הציגו מורי ההומניסטיקה המלמדים בשכבת ט' את תוצרי הפרויקטים השונים שאותם פיתחו במהלך שנת הלימודים. צפינו בתוצרים בספרות, אזרחות, גיאוגרפיה ותנ"ך. בכל אחד ממקצועות אלה, בנו צוותים של מורים יחידות לימוד מבוססת פרויקט (PBL- Project Base Learning) שבו הפרויקט מגדיר את התוצר הסופי שאליו מכוונת הלמידה. התוצר הסופי הוא מניע הלמידה וזה נעשה על ידי העלאת שאלה מניעה הקשורה לעולמו הפנימי של התלמיד ורלוונטית לעולמו העכשווי. בזמן הביקור הייתה התרגשות גדולה של המורים המארחים והתלמידים שניכר שנדבקו באותה התרגשות והתכוננו רבות לקראת המפגש. ההכנות לקראת הפרזנטציה הוסיפה רבות לאותם תלמידים שהתאמנו על דרך ההצגה של הפרויקט, עבדו על מיומנויות של הצגה בפני קהל, דיבור,ביטחון עצמי ויכולת לענות על שאלות של האורחים. 
מאחר שליוותי בשנה זו את צוות המורים בבית הספר כמדריכה בלמידת PBL, התרגשתי מאוד מהמעמד וכל תוצר מבחינתי הציג תהליך למידה אמיתי שעברו המורים והתלמידים. באזרחות התבקשו התלמידים לנסח מחדש את מגילת העצמאות כך שתהיה רלוונטית למאה ה-21, בתנ"ך דנו במנהיגות ומוסר בשאלה המניעה בתחום מנהיגות ומוסר :"מנהיג צריך להיות נקי כפיים – האומנם?", בגיאוגרפיה חקרו את נושא העדה האתיופית ובעיית הגזענות, ובספרות עסקו פרויקט שהתחבר לנושא השנתי :"האחר הוא אני".
בזמן שעמדתי ליד פינת הקפה ושוחחתי עם אחת המורות לספרות מחדרה, הבנתי שהתהליך שמתרחש כאן ועכשיו, הוא הרבה יותר גדול ומשמעותי. רינת לפיד מורה לספרות בבית הספר הרב תחומי לאומנויות ומדעים בחדרה סיפרה לי בהתרגשות על פרויקט שערכה בכיתתה, כשהשאלה המניעה היתה: כיצד ניתן ליצור תהליך של מיזוג בין תרבויות ודורות במקום חדש במדינה חדשה ? 
כדי לענות על שאלה זו, נחשפו התלמידים לדמותה של "זוהרה אלפסיה" , גיבורת שירו של ארז ביטון, עולה חדשה  ממרוקו שחייה השתנו ללא היכר בעקבות מהלך כזה. כל אחד מהתלמידים התחבר בדרכו הוא לנושא, חקר זאת מנקודת מבטו, והביע את עמדתו באמצעים אמנותיים שונים כמו מוזיקה, מחול, תיאטרון, אומנות פלסטית, בישול ואפיה. התוצר הסופי היה ערב כיתתי שאליו הוזמנו ההורים, הכיתה כולה הפכה ליום אחד לביתה של זוהרה אלפסיה, כיבוד שהכינו התלמידים ממטעמי מרוקו הציף את החדר, מוזיקה מרוקאית בקולה של זוהרה נשמעה ברקע, התלמידים התלבשו בלבשו מסורתי  ואחד הילדים אף כתב שיר מלווה במנגינה לכבודה של זוהרה. 
 
מבית הספר הרב תחומי שבח מופת בתל אביב המורה לספרות ענת טפר לקחה את היצירה של זוהר אלפסיה וחיברה לשאלה המניעה בפרויקט:  "האם זרות וניכור בין בני אדם הם מצב טבעי או תלוי חברה?" כדי לענות על שאלה זו חשפה ענת את התלמידים לשורה של יצירות ספרותיות ביניהם : העיוורת, יגון, כינורו של רוטשילד, הצפירה, ולבסוף לשירה של ארז ביטון : "זוהרה אלפסיה". 
שתי המורות הללו, כל אחת בדרכה, ענו על הצורך של למידה משמעותית, למידה שבה הלומד בונה מחדש את תובנותיו, יוצר תשתית לתובנות עשירות יותר בעתיד. למידה הנותנת משמעות חדשה לתכנים, מושגים ורעיונות. עמדות שנלמדו בעבר, פותחות נתיבים ללמידה של תכנים חדשים מורכבים יותר בעתיד. שתי המורות ייצרו חדוות למידה, שהיא בגדר הכרח בלמידה משמעותית. הלומד מרגיש שתובנות והבנות גולמיות ועמומות  – מתבהרות ומתחדדות. כך למעשה נפתח אופק למידה מעצבת – למידה המכוננת מחדש את הלומד באמצעות התנסויות חדשות. בשני הפרויקטים, נדרשו התלמידים לבצע חלק מעשי  – לצאת מהכיתה ולצלם את הניכור ביחיד ובחברה לקראת תערוכת צילומים. בשלב הבא, נדרשו לבטא בדרך אומנותית את תחושת הזרות בדמותה של זוהרה אלפסיה. העבודה הקבוצתית והיצירה גייסו את הלומד ללמידה בדרך אחרת. בשני המקרים נוצרה קהילת חשיבה ויצירה, שהניעה את התלמידים ללמידה אחרת, שתפסה מקום משמעותי מבחינתם, יותר מכל שיעור כיתתי פרונטאלי. בדרך זו למדו התלמידים מהי אחריות ועמידה בלוח זמנים. 
 
תלמידי רשת עמל זכו בחווית למידה ייחודית בזכותן של שתי מורות בשני מקומות שונים בארץ: תל אביב וחדרה. שתי המורות פורצות הדרך חשפו את התלמידים שלהם בכיתה, דרך סיפורה של זוהרה אלפסיה, לחוות רגשות כמו זרות וניכור, כאב והחמצה, מיזוג תרבויות  ואהבה. הרבה אהבה.