ראשיתחרויות

תחרות FLL 2020

בחמישי לפברואר יצאנו קבוצת FLL מבית הספר ”תיכון להייטק ואומנויות על שם שמעון פרס” לתחרות ארצית בהיכל שלמה בתל אביב. בתחרות השתתפו כ-50 קבוצות מכל רחבי הארץ בגילאים שונים מכיתה א’ עד כיתה ט’.

מהרגע הראשון שנכנסנו להיכל כולנו חשנו לחץ והתרגשות, זאת מכיוון שלרובנו זו הייתה התחרות הראשונה, הלחץ לא עבר גם לאחר תחילת התחרות וזאת משום שהתקלה הראשונה שלנו ושל הרובוט הגיעה כבר בסיבוב הראשון.

התקלה הגיעה עקב בעיה בתוכנה של הרובוט, אך הקבוצה שלנו קבוצה של תלמידים/מפתחים שלא מוותרים ולכן עשינו מאמצים רבים בכדי לתקן את הבעיה כך שבסיבוב השני נצליח לחזור אל התחרות עם רובוט תקין ואף טוב יותר! כמובן שזה נעשה לאחר שפירקנו והרכבנו את הרובוט. תהליך ההרכבה נעשה בזמן שחלק מן הקבוצה הציגה בפני השופטים את תהליך העבודה שעשינו במהלך השנה.

הנחישות שלנו כקבוצה הייתה עבורנו הוכחה מדוע היה חשוב תהליך הלימוד לאורך השנה ולא רק התוצאה. אך לא רק זה אפשר לנו להתקדם בתחרות, הייתה לנו יכולת נוספת  כתלמידי בית ספר שמעון פרס והיא היתרון שלנו לעבוד בקבוצה כפי שאנו לומדים במהלך השנה.יכולת זאת באה לידי ביטוי כשהיינו בחדר שופטים וקיבלנו משימה קבוצתית, המשימה הייתה לבחור חמישה דברים שניקח לאי בודד, אנחנו בחרנו לעבוד בשיטה שלמדנו והיא להתחלק לשתי קבוצות על מנת לקבל יותר רעיונות ולאחר מכן להתחבר בחזרה בשביל לקבל את ההחלטה הסופית ביחד.

לאחר כל הדרך שעשינו עד השלב השלישי בתחרות שכללה את סיום בניית הרובוט, הצלחנו להתחיל את הסיבוב השלישי ולהשיג את הניקוד הגבוה של 165 נקודות. על אף הקשיים שהיו בדרך הצלחנו להגיע למקום השני במקצועיות ואדיבות.

קצת עלינו כקבוצה: הקבוצה שלנו מורכבת מתלמידי שכבות ז’, ח’, ט’ והמנטורים שעזרנו לנו  הם תלמידים משכבת י’. דבר נוסף שמיוחד בקבוצה שלנו הוא שחלקנו עולים חדשים, לפעמים זה יכול לגרום קושי עם השפה העברית ופעמים רבות זה גם נותן לנו יתרון. מה שהכי מיוחד בנו זה שהצלחנו כקבוצה להפוך את הקשיים ליתרונות בכך שכל אחד עזר לחברו במה שהוא חזק בו, בצורה ראויה לשבח.

לסיכום אנו רוצים להגיד תודה למורה שלנו ילנה שבצוב שהובילה אותנו במשך כל הפרויקט, תודה למנטורים שלנו עקיבא, ורוניקה ויניב, תודה לאורי ארתמן היועץ שלנו שעזר לנו בפיתוח הרעיון, תודה למכבי אש ומשטרה של שכונת נווה עופר וכמובן תודה למנהל בית סיפרנו מקס סיון ומנהלת חט”ב עירית כהן על תמיכה, דאגה ועזרה בהכנת לתחרות. המון תודה לציקי, המורה לקולנוע שעזר בעריכת הסרטון המוצג בחדר שופטים ותודה ללב ברמן מנהל מרכז יזמות שעזר בכל שלבי הפרויקט.

תודה רבה,

צוות FLL