חדשנות בחינוךלמידת פרויקטיםמרכז אומנויות

בואו לשמוע על המשט הגדול של הרפסודה שלנו לנחל הירקון וחזרה

מאת: טטיאנה ברשקוב המורה לאמנות, מנחת פרויקט הרפסודה

הרפסודה שלנו ולה מפרשים מעופפים ברוח, הגיעה למקומה הסופי בפארק הירקון שם שהתה שלושה ימים, נרטבה בגשם השוטף ולבסוף התעופפה חזרה לבית הספר. הסתיימה תערוכת אמנות מהממת הראשונה מסוגה בעיר תל אביב, בהפקת זומו – מוזיאון עירוני פתוח. מה היה שם? על גדות נחל הירקון הוקם מעין כפר צף, שמורכב מ-15 רפסודות – תערוכות אמנות של 15 מגמות אמנות מבתי ספר בתל אביב .הנושא הכללי של תצוגה הייתה ” הצפה” – רגשית, יצירתית, אמנותית.

תלמידי בית הספר שלנו, תיכון עמל להייטק ואומנויות על שם שמעון פרס – הקימו רפסודה בשם ״מפרשי התקווה״ – בהשראת ספרו של אלכסנדר גרין ״מפרשי הארגמן״, שהשנה חגג ספרו 100 שנים. חלק מהמפרשים הונפשו באמצעות מציאות רבודה!

הסיפור הרומנטי, מלא תקווה ואומץ ובעיקר הגשמת חלומות למרות כל הקשיים – הפך עד מהרה למקור השראה לתלמידי שכבה י׳ הלומדים אמנות. על שלושה מפרשים צוירו סצנות שקשורות ישירות או בעקיפין לסיפור. ים סוער, שחפים ושמש בקדקוד באחד המפרשים, באחר- ספינה מעופפת ומכונפת במעוף וזוג מאושר בסיפון (המזכיר את הזוג מהסרט טיטאניק) . במפרש השלישי –  סיפור בתמונות מעוגלות המתאר את תקציר הרומן, ואילו בקדקוד – ספינת מפרשי הארגמן. המפרש המרכזי עצמו נצבע בארגמן, ועליו צוירה סצנת הגשמת החלום של גיבורת הסיפור- אסול- ושל כולנו – אושר ואהבה.

 

לחלק הפנימי של המפרשים, חיברו תלמידי הקבוצה  עבודות אישיות מצוירות בטכניקה צבעי אקריליק על בד בפורמטים שונים – כל אלו מתארים תקווה בתפיסה אישית – נוף ים מרתק, חתולים, קשת בענן, פתח אור חסום, תמונות דמוי פולרואיד ואפילו דגם קלקר של מפלצת הלוויתן, עם יונה הנביא בבטנו!

בבית ספרנו נהנים לגרום לתמונות להתעורר לחיים באמצעות אפליקצית ARTIVIVE, המזמנת שכבת מציאות רבודה AR,  כנהוג בגלריות לאמנות בכל העולם. גם בפרויקט זה, השקיעו התלמידים מאחורי הקלעים והוסיפו לחלק מהיצירות תוספת ייחודית מושלמת שהוסיפה חיים למפרשים וליצירות באמצעות סרטונים והנפשות, בהדרכתה המקצועית של רפאלה בלס, מומחית AR.. מבקרי תערוכה התלהבו לראות הנפשה חיה לתמונה דוממת, כאשר באמצעות האפליקציה נשמעו צלילי ים וקריאות שחפים, ספינה מרחפת על רקע השיר של ”טיטניק” וכמובן – גולת הכותרת כנפיים מעץ המסמלות יום ולילה – ולהם התווספה שכבה של שמש וכוכבים, המלווים במוזיקה מיסטית.

נפגש ברפסודה הבאה!

לגלריית תמונות וסרטונים, לחצו כאן