רב תחומי שבח מופת –אודות

אודות שבח מופת
אודות שבח מופת

ההיסטוריה של המקום

שני עצי שקמה מרשימים, שנטעו לפני כ-160 שנה, הם  כנראה השריד האחרון כיום לאחד האירועים המרתקים והמרשימים שהתרחשו מצפון ליפו במחצית המאה ה-19 והותירו רישומם לשנים רבות. שני עצי שקמה אלה, עומדים כיום במרכז גבעת הכורכר, שהיא כיום החצר הראשית של בית הספר “שבח מופת”  ברחוב המסגר בתל-אביב, מקום בו פעלה חווה חקלאית מסיונרית בשם הר התקווה (Mount Hope) בה היו שותפים משפחות פרוסיות ואמריקאיות שאחד הצאצאים שלהם, היה ג’ון סטיינבק, חתן פרס נובל, שסיפר על חלק מאירועי החווה בספרו המופתי “קדמת עדן”

קלורינדה מיינור, מסיונרית אוונגליסטית מפילדלפיה, היתה חברה בכת של אדוונטיסטים  (פרוטסטנטים שומרי שבת) ולאחר שראתה עצמה כהתגלמות המודרנית של  “אסתר המקראית”, יצאה במאי 1849 למסע ארוך רצוף תלאות לא”י. נועדה עם מיסיונרים אחרים שגם הם כמוה ראו בהגעתם לא”י, עבודת האדמה וסיוע ליהודים דרך לזירוז הגעתו של המשיח ישו. לאחר מספר חודשים שבה לארה”ב לאסוף את חסידיה ולהגיע עמם לארץ הקודם.

בסוף 1851 חזרה קלורינדה מיינור לא”י ובסופו של דבר התיישבה ביפו. ב 1853 יצרה קשר עם המשפחות הפרוסיות ויחד רכשו חלקת אדמה על גבעת כורכר סמוך לנחל מוסררה (נחל האיילון של היום). החווה שקיבלה את השם הר התקווה החלה לפעול ב 1855. היו בה שורה של מבנים, בריכת אגירת מים ושטחי חקלאות רבים. קלורינדה מיינור התחבבה על יהודי האיזור ובין היתר יצרה קשרים חמים עם רבה של יפו, הרב יהודה הלוי מרגוזה, וסייע לו לרכוש חלקת אדמה סמוכה למוסררה שם הקים עם חסידיו פרדס גדול וזכה לסיוע מקצועי מצידה של הגב’ מיינור.  ב-6 בנובמבר 1855 בהיותה בת 46,  חלתה קלורינדה מיינור  נפטרה ונקברה בשטח הר התקווה, וחלק מאנשיה חזרו לארה”ב

למרות פטירת המנהיגה החווה הצליחה, אך יושביה סבלו רבות ממחלת הקדחת ומהתנכלויות השכנים הערבים מהכפר סלמה ומשבטים בדווים שעברו במקום. שלוש שנים מאוחר יותר הגיע הקץ על המקום. בשעה 10 בלילה, ב-11 בינואר 1858 התנפלו חמישה ערבים על החווה, רצחו את מרבית אנשיה באירוע מזעזע, בהם ראשי החווה  ואנסו את הנשים. בלחץ הקונסוליות של ארצות הברית ופרוסיה עצרו השלטונות העותמאנים ארבעה מהתוקפים ודנו אותם למאסר עולם אולם ביוני 1858 עזבו דיירי החווה את ארץ ישראל והיגרו חזרה לארצות הברית. בזה הקיץ הקץ על החווה. בעקבות הידיעות על ההתקפה החליטה קהילת הטמפלרים הגרמנים לדחות בעשר שנים את בואה לארץ-ישראל. שמונה שנים לאחר פירוק היישוב שעל “הר התקווה” הוקמה סמוך ליפו המושבה האמריקאית בראשותו של הכומר ג’ורג’ אדמס, אבל רוב מתיישביה נטשו את המקום לאחר פחות משנתיים והמקום נתפס על ידי הטמפלרים ב 1869, שנה לאחר שהגיעו לארץ והקימו בחיפה את ישובם הראשון.

שנה לאחר נטישת הר התקווה,ב-1935  הוקמה  דרומית לגבעת הכורכר הטראגית, על ידי 77 עובדי עיריית ת”א יוצאי עדות המזרח, ביוזמתו ובמימונו של יהושע ליכטר‏‏ שכונה חדשה. אלה החליטו להנציח בשם שכונתם, הלו היא “שכונת התקווה” , את סיפור של “הר התקווה”.

ב-1942 הוביל ישראל רוקח, מי שהיה ראש עיריית ת”א באותם ימים, להקמת בית ספר מקצועי ראשון בעיר והוא הוקם של שטח הר התקווה. האדריכלית, ג’ניה אוורבוך מתכננת כיכר דיזנגוף, תכננה את בית הספר, שנקרא שבח על שם אחיו של מיכאל פולק התורם לבית הספר. במהלך הבנייה,  ערב הקמת הבנייה, אוכלס בית הספר בפליטי קיבוץ רוחמה, נשים וילדים שמצאו במקום מסתור מהתקפות הערבים.

עד סוף שנות ה 80 היה ביה”ס בעל אופי מקצועי וכלל מגמות כמסגרות , מכונאות רכב , מטפלות וכו’. ביה”ס נחשב  בבית ספר להזדמנות שניה.

בשנות ה – 90 ,  עם העלייה הגדולה מחבר העמים ביה”ס , שינה את פניו מבית ספר מקצועי לבית ספר עיוני טכנולוגי.

בשנים האחרונות , בית הספר הרב תחומי “שבח מופת” הינו בי”ס ניסויי על אזורי שש שנתי הכולל מכללה ומתמחה במדעים  ובטכנולוגיה .

תלמידי ביה”ס מגיעים אליו מכל הארץ. נכון ל 2017  לומדים בבית הספר תלמידים מ 33 ישובים שונים בארץ. הרישום פתוח לכל התלמידים מכל הארץ, אנו קולטים כל תלמיד ללא מיונים. נכון לספטמבר 2017 לומדים בבית הספר כ 800 תלמידים מכיתה ז׳ עד יד׳ . מתוכם כ 30 אחוז תלמידים מדרום תל אביב.

בית הספר כולל מגמות מגוונות : מגמת הנדסת תוכנה וסייבר בשיתוף עם מטה הסייבר, ויחידת 8200 בצה”ל. מגמת ביוטכנולוגיה, מגמת מנהל עסקים, מגמת רובוטיקה. כמו כן לומדים בביה”ס אומנות פלסטית, קולנוע, פיזיקה, כימייה, ביולוגיה, מדעי החברה ושפות (רוסית , צרפתית וגרמנית ) , ברמה של 5 יחידות לימוד.

בית הספר ממותג  כתיכון למצויינות במדע וטכנולוגיה – התיכון הישראלי להייטק ומדעים, עם ראייה מפוקחת  על העתיד תוך כדי חשיבה מחדש על מקצועות הלימוד ועל שיטות ההוראה חדשניות.

התלמידים בבית הספר מיישמים במציאות את היכולות והמיומנויות הטכנולוגיות שרכשו. התלמידים  יצרו מיזם תיירותי אינטראקטיבי , המאפשר נגישות למידע היסטורי על מבנים במתחם שרונה , במוזיאון הארץ ועוד..

בית הספר שייך לרשת עמל ומשתף פעולה עם עירית תל אביב, בית הספר הינו אחד מבתי הספר החברים בעמותת תובנות בחינוך, ובעצם היה הראשון שהעמותה החלה לפעול בו. העמותה בראשות דר׳ יוסי ורדי והמנכ״לית קארן טל. הפעילות במסגרת העמותה כוללת תמיכה חיצונית למנהל בית הספר. התומך הוא לרוב אחד מהמנכ״לים במשק הישראלי, והוא מלווה את המנהל ויוצר לו קשרים המניבים משאבים אנושיים וכספיים, המנכ״ל המלווה של בית הספר הוא  מר ספי גל עזר. הוא מהווה דמות חשובה בבית הספר ועוגן להתייעצות בתחומים שונים.

לימודי רובוטיקה בשבח מופת

לימודי הרובוטיקה בשבח מופת מתחילים מכיתה ז ועד יד’  ושליש מהתלמידים  לפחות לומדים רובוטיקה. התלמידים נגשים לבגרות ברובוטיקה ברמת 10 יח”ל,

לפי תוצאות בחינות הבגרות שלנו בשנה בנוכחית ,  כל תלמידי הרובוטיקה עברו בהצלחה יתרה את בחינות הבגרות.

לימודי הרובוטיקה בשבח מופת משותפים עם חיל הים והתלמידים הם שוחרים של חיל הים, בסיום לימודיהם התלמידים מתגייסים לחיל הים ומפעילים את כל המערכות הטכנולוגיות במערך חיל הים.

הישגים

בחינות מיצ״ב

בשני מבחני המיצ״ב האחרונים שבוצעו על ידי משרד החינוך, בית הספר ממוקם בעשירון העליון בכל המקצועות שנבחנו, אנגלית , מתמטיקה, עברית ומדע וטכנולוגיה. המיצ״ב האחרון בוצע בסוף שנה״ל תשע״ז והתוצאות התקבלו בבית הספר בדצמבר 2017

בחינות בגרות

בית הספר ממוקם במאיון העליון בזכאות לתעודת בגרות, בשלוש השנים האחרונות 2015, 2016, 2017  , עומדת הזכאות לבגרות בבית הספר על 100 אחוז. כלומר כולם ניגשים וכולם עוברים.

יחודיות ביה”ס

מרכז יזמות

בביה”ס נפתח מרכז יזמות שישלב  לימודי התמחות ולימודי יזמות, לימודי סייבר, לימודי IOT , ולימודי  פיתוח אפליקציות  לאייפון ואנדרואיד, המרכז הוא פרי יוזמה וחזון של מנכלי”ת הרשת עו”ד רווית דום, אשר הקימה מספר מרכזים דומים בבתי ספר של הרשת.

הפעילות  במרכז מיועדת לתלמידים עם מוטיבציה גבוהה ללמוד מעבר לשעות הלימודים לפתח וליצור בתחומי עניין נוספים.

המרכז מעוצב ללמידה מסוג זה והוא כולל  מרחבי חשיבה מעוררי יצירתיות והשראה : חדר מליאה לישיבה של קבוצה , המונה כ 20 תלמידים במקבץ אחד, כולל מחשבים ניידים WIN, וכן מחשבי MAC, מקרן . סביב כל המרכז לוחות מחיקים. החדר השני מעוצב בשפה הגוגלית – כלומר חופשי ונוח  יותר עם כורסאות, כריות, ערסלים וכורסאות.

תלמידי המרכז זכו פעמיים בכנסים בינלאומיים בנושא יזמות בני נוער –  פעם בפיליפינים כאשר ייצגו את ישראל בפעם הראשונה בהיסטוריה בכנס SAGE  במקום השלישי .ופעם שנייה באותה תחרות הפעם באודסה באוקראינה , בה זכו במקום הראשון.

מיזם תיירותי – מיזםCell-Aviv” ” (תל אביב בסלולארי) במתחם שרונה.

בית הספר מחפש מזה זמן רב מענה לצרכים אמיתיים שקיימים בחברה הישראלית ובקרב תלמידי בית הספר עצמו ומעוניין להוות מוקד משיכה לתלמידים ולאנשי חינוך.

תלמידי בית הספר הינם עולים ועולים לשעבר מחבר העמים. התלמידים ומשפחותיהם נמצאים בשלבי קליטה והתערות בחברה הישראלים במינונים ובגוונים שונים.

רבים מן התלמידים מביאים עימם יכולות ומאגרי ידע ותרבות מגוונים שלא תמיד באו לידי ביטוי בשיטות ההוראה והלמידה המסורתיות ולכן יכולותיהם לא באו  לידי מיצוי מלא. זיהינו בקרב תלמידינו איכויות  אנושיות , אינטלקטואליות ותרבותיות שלדעתנו יכולים להוסיף רובד מעניין וחשוב למערכת החינוך בישראל. בנוסף, אנו מוצאים חשיבות רבה בטיפוח  לימודי הטכנולוגיה בארץ כמנוף למיצוי יכולות תלמידים וחתירה להישגים יוצאי דופן. גם המציאות המשתנה בעולם ובמדינת ישראל מחייבת התמודדות שונה בתוך מערכת החינוך ודורשת חשיבה מעמיקה לגבי המטרות והעקרונות החינוכיים שמנחים אותנו. כל הגורמים הללו היוו בסיס להתחלת הניסוי וגם להתאמתו מחדש לצרכים המשתנים.

כחלק מלמידה זו פותח המיזם התיירות הדיגיטלי בשרונה, של תלמידי הרב תחומי עמל שבח מופת תל אביב, בשיתוף תלמידי בית הספר און לחינוך מיוחד ולמשותקי מוחין.

המיזם פותח בימים אלו על ידי התלמידים כחלק מפרויקט יזמות ובמסגרת חובות התלמידים בלימודי מטלת הביצוע באזרחות ורכיב הבגרות הבית ספרי בהיסטוריה.
מדובר במיזם שמטרתו להציע מידע למטיילים בעיר – תיירים יוכלו לבחור מסלול מתוך מאגר  , לנוע מאתר לאתר ולהנות ממגוון תכנים היסטוריים, גיאוגרפיים ותרבותיים ישירות לסלולרי. החומרים כוללים סרטונים, טקסטים, דפים אנציקלופדיים, שירים ועוד. בדומה להדרכה המוקלטת במוזיאון, כך יוכלו להכיר את חיי העיר.
במהלך הפרויקט נקבע מסלול, התלמידים מתחלקים לצוותים וכל קבוצת תלמידים מקבלת אחריות לבניית תחנות לאורך המסלול שנקבע.

חברי הצוות עובדים במרכז היזמות בשבח מופת, מבצעים עבודת חקר פעילה בקבוצות קטנות ומראיינים אנשי מפתח לצורך הפקת סרטונים היסטוריים להמחשת המסלול. כך למשל, ראיינו התלמידים את תא”ל במיל. נחמיה דגן, אשר שימש כמפקד להק יסעורים במלחמת ההתשה והוביל את חטיפת המכ”ם הסובייטי משטח מצרים, מבצע אשר תוכנן כולו בבית הסביבון בשרונה, לשעבר בית מודיעין אויר; למדו על מבצעי המחתרות כנגד הבריטים  מההיסטוריון ד”ר ניר מן, אשר המחיש להם בצורה חיה ומרתקת את האפקט החברתי של פעולת הארבעה (על שמם נקרא הרחוב הסמוך) ועל פיצוץ מכונית הדואר בשירות הלח”י בלב מחנה צבאי בריטי (מול שער ויקטור של היום); מפי נכדתו של הרוקח היהודי איזידור ממלוק, שהיא רוקחת בעצמה – למדו את סיפורו של הרוקח היהודי היחיד במושבה הטמפלרית הגרמנית בשרונה, ואף התוודעו למחלוקות השונות בנוגע לשימור ופיתוח, מפי תמר טוכלר – מהמועצה לשימור אתרים, שהיתה הרוח החיה במאבק לשימור המתחם.

התלמידים תיארו את חווית הלמידה: “היה כיף ללמוד היסטוריה ממי שעשה היסטוריה…”.

המיזם מהווה שירות לציבור ותרומה לקהילה ולחברה. המועצה לשימור אתרים אפשרה להציב שלטי QR code בתחנות , כך שכל אדם שיגיע יוכל לפתוח את המסלול באמצעות האפליקציה ולסייר בין התחנות. בנוסף, במהלך העבודה על המסלול, שמו התלמידים דגש על נושא ההנגשה לאנשים בעלי מוגבלויות –  פיזיות וקוגנטיביות כאחד, ונתנו את הדעת להנגשת המידע באופן שיהיה ויזואלי, בהיר, ובעל אלמנטים גדולים וברורים, לטובת אוכלוסיית לקויי הראייה, לקויי השמיעה ועוד. את המיזם מובילות רפאלה בלס משבח מופת, וענת גולדשטיין מבית הספר און לחינוך מיוחד.

ברוח זו  הושקו ב 2017 ברחבי תל אביב , מיזמים דומים נוספים כמו  פרס היזמות והחדשנות החינוכית של עירית תל אביב לשנה”ל תשע”ה

שחמט

לביה”ס עתודה של תלמידים מוכשרים בתחומי השחמט ובכל שנה אנו זוכים במקום הראשון באולימפיאדת השחמט בארץ – חלק מלימודי החובה בחטיבת הביניים בביה”ס הם שיעורי שחמט.

שתי המיומנויות הכי חשובות בשחמט הן גמישות קוגניטיבית ושליטה עצמית, גמישות היא היכולת למצוא פתרונות אלטרנטיביים לבעיות, לחשוב מחוץ לקופסה, לנהל משא ומתן בסיטואציות לא מוכרות. שליטה עצמית היא היכולת לדכא תגובה אינסטינקטיבית ולהחליף אותה בתגובה יותר אפקטיבית ופחות ברורה מאליה. “ללמד שחמט זה בעצם ללמד את ההרגלים שהולכים עם חשיבה”, “כמו להבין את הטעויות שלך ואיך להיות יותר מודע לתהליכי החשיבה שלך”.

מוזיקה

מספר לא קטן של תלמידים מנגנים בכלים שונים ואף ניגשים לבגרות 5 יח”ל במוזיקה

מתמטיקה ופיזיקה

אחוז גבוה של תלמידים לומדים פיזיקה ומתמטיקה ברמות של 5 יח”ל ומייצגים כל שנה את ישראל במסגרת האולימפיאדה הבינלאומית במתמטיקה

רובוטיקה

ייצוג מדינת ישראל בתחרות בינלאומית ברובוטיקה בברזיל ( 3 מתוך 5 תלמידים הם משבח מופת)

אולפן קולנוע

בשנה”ל תשע”ה הקמנו אולפן לתקשורת וקולנוע , ופתחנו את מגמת הקולנוע.

רב תרבותיות

בביה”ס לומדים עולים וותיקים ,נוצרים יהודים מוסלמים ומהגרי עבודה מאפריקה, תלמידים מחוננים ותלמידי חינוך מיוחד . בית הספר  היה מועמד  לפרס הנשיא ל”תקווה ישראלית: אות הנשיא  לחינוך לשותפות”.

שתי בוגרות  שבח מופת גדלו כמוסלמיות באוזבקיסטן .התאומות זוכרה ופאטימה איסלמבקוב שטיינמן  , נדהמו כשגילו שסבתן היא יהודייה שברחה מפולין במלחמת העולם השנייה .  כיום הן משרתות בצה”ל, וכבר רשמו ברזומה שלהן השתתפות פעילה במבצע צוק איתן.

מסע לפולין – תלמידי בית הספר יצאו לפולין במסגרת משלחות רב תרבותיות של רשת עמל במשלחות  נטלו חלק תלמידי שבח מופת , תלמידים בדואים, דרוזים ואף העבריים מדימונה.

דיבייט – אנחנו  משתתפים כבר מספר שנים  בתוכנית דיבייט  באנגלית עם בית ספר בבקעה אל גרבייה,

אייפדים

כמחצית מתלמידי בית הספר משתמשים באייפד ככלי לימודי נוסף, חלק מתוכניות הלימודים משלבות כלים שונים באייפד המסייעים ללמידה

בית ספר קדם אוניברסיטאי – “אקדמיה  בתיכון” ובארד

בשלוש השנים האחרונות  אנחנו לומדים  ומטמיעים את המודל של אונ’ בארד בניו יורק המשלבת את האקדמיה כבר בתיכון . ביקרנו בבארד והכרנו את השיטה, יש נסיון לשכפל את הרעיון עם אחת האוניברסיטות בארץ כך שחלק מתלמידי שבח מופת יוכלו לצבור נקודות אקדמיות  לתואר הראשון  , כבר בתיכון. כבר היום שילבנו 21 מהתלמידים בכיתה י׳ ו יא׳ אשר לומדים לתואר ראשון. במקצועות : מתמטיקה , מדעי המחשב , כימיה וביולוגיה.

בית ספר ירוק

תיכון שבח מופת נכנס בשנה”ל תשע”ג  לתהליך ההסמכה לבית ספר ירוק. תהליך של שנתיים שבסופו של דבר הוא יהיה התיכון הירוק הראשון בתל אביב. בשיתוף עם משרד החינוך, המשרד לאיכות הסביבה, ועירית תל אביב, והשנה אחרי שלוש שנים של יישום התוכנית, יוכר בית הספר כבית ספר ירוק מתמיד.

שוחרות חיל הים

לבית הספר כיתות שוחרות של חיל הים החל מכיתה ט’ במגמת מכטרוניקה/רובוטיקה. התלמידים מופיעים לביה”ס עם מדי חיל הים ומקבלים תעודת שוחר , המקנה נסיעה חופשית בתחבורה הציבורית.  וכן הטבות נוספות ותמיכה וליווי בתחום הלימודי ע”י מדריכים מחיל הים.

מרכז אומנויות

בביה”ס קיים מרכז אומנויות בו מתקיימים חוגים מגוונים בכל תחומי הריקוד, נגינה ושירה. החוגים  מתקיימים בתום יום הלימודים. המרכז פתוח לכל התלמידים ללא דרישות תשלום נוספות.

העתיד הקרוב

לפני כשנתיים  עירית תל אביב החליטה לסגור את בית הספר ולהעמיד  את המבנה שלו לרשות  ילדי התושבים הזרים של דרום תל אביב.

לאחר מאבקים לא פשוטים הוחלט לבנות עבור בית הספר , מבנה חדש בדרום תל אביב ברחוב יעקובוב סמוך לתל כביר בשכונת נווה עופר.

בית הספר נבנה בהתאם לתפיסה הפדגוגית החדשה של בית הספר . אם כי תוכנית זו טרם אושרה על ידי משרד החינוך ולמרות זאת אנו ממשיכים להתקדם בהכשרת המורים לקראת יישומה תוך כדי ידיעה שיתכן ולא תאושר.

פדגוגיה חדשה

התפיסה החדשה שלנו טוענת שניתן לסיים את התיכון עם מיומנויות חשיבה, פתרון בעיות, ביקורתיות, למידה עצמית, יזמות , וקהילתיות וזאת ללא תעודת בגרות. לדעתנו ניתן ללמד את רוב דרישות משרד החינוך דרך סמינריונים אישיים אותם יבחר תלמיד או קבוצת תלמידים שיעבדו כצוות ובמשך לימודיהם יצברו תיק סמינריונים . רובם יהיו מעשיים עם רקע תיאורטי . לבסוף יבחנו בכיתה יב׳ כפי שבוחנים בוגר MA – כלומר תשב ועדה של מספר מורים ואולי גם נציג משרד החינוך והאקדמיה, והתלמיד יבצע פרזנטציה של העבודה המסכמת שלו לפני הועדה . העבודה תהייה חייבת לכלול מודל מתמטי וחלקה יעשה באנגלית, העבודה תכלול חומר תיאורטי ומאמרים רלוונטיים בעברית ובאנגלית וחלקה יהיה מעשי ויכלול פרוייקט מעשי שיתן פתרון לבעיה או סוגיה רלוונטית לעולם בו אנו חיים , תוך כדי ראייה קהילתית.

על כן , בשנה וחצי הקרובות , אנו מעוניינים לפתח מודל למידה לכל התלמידים, מסלול רב גילאי שיוביל למטרה, תוך כדי חיבור לעולם האמיתי. לכן זו הייתה הסיבה לשילוב אזורי WE-WORK בתוך בית הספר,  כך שמספר חברות יוכלו לעבוד בתוך מרחבים בבית הספר ולשלם מחיר סימלי למרחב העבודה ובמקביל ולשמש כמנטורים לתלמידים. אגב לא מדובר רק בתחום ההייטק אלא במגוון תחומים. כמו מוזיקה , אומנות , תיאטרון , כתיבה ועוד….

חלק מהתלמידים ישלבו סמינריונים מאוניברסיטאות שונות ויוכלו לצבור נקודות זכות אקדמיות עוד בתיכון.

מבנה בית הספר משתדל להתכתב עם מציאות זו ולכן רוב מרחבי הלמידה הן מעבדות גדולות שיכולות להכיל קבוצות למידה גדולות ומגוונות וביניהם  מסתובבים מספר מנחים. הגגות תוכננו כך שימשו לעבודות מחקר כל גג ייצג נישה אקולוגית בה ניתן יהיה לבצע תצפיות ומדידות.

בימים אלו אנו שוקדים על אפשרויות נוספות בהן תלמידי מגמת הנדסת תוכנה יפתחו ממשקים חכמים ליצירת בית ספר חכם, מדובר בממשקי מורה תלמיד ובפעילויות נוספות שיטמנו בקירות ובחצר בית הספר ויפעלו על המכשירים הניידים הקרובים לנקודה החמה.