למידת פרויקטיםפדגוגיה

בוקר חום – שיעורי רב-תחומי בספרות היסטוריה ואזרחות!

מהו “בוקר חום”? מהן נורות האזהרה לפגיעה בשלטון דמוקרטי ? עד כמה יכול וצריך האזרח היחיד להשפיע על הדמוקרטיה ?

בשאלות אלה דנו תלמידי שכבת י”ב בתיכון להייטק ואמנויות ע”ש פרס, בשיעור רב תחומי בספרות ואזרחות בנושא זכויות האדם והאזרח ומקומו של היחיד בהשפעה על הדמוקרטיה. את הפעילות יצרו והעבירו המורות – רונה תלם רכזת לימודי הספרות בחט”ע ו-אביבית קאופמן , מנהלת חט”ע ומורה להיסטוריה ואזרחות.

בית ספרנו הוא בין המובילים בארץ בתחום הלמידה המתוקשבת, ומתמקד במערכת ניהול הלמידה של TEAMS, שמשמשת ללמידה מקוונת ומהווה פלטפורמה ללמידה במתודות שונות.כל הפעילות בשעור התקיימה באמצעי זה, כולל שימוש בכלים דיגיטלים שונים, שבאמצעותם הביעו התלמידים את עמדותיהם.

הפעילות החלה בקריאת הסיפור הקצר “בוקר חום”, של הסופר הצרפתי פרנק פבלוף, בהמשך נעשתה השוואה לעליית הנאציזם בגרמניה. התלמידים ניתחו את המקורות, זיהו את זכויות האדם והאזרח שנפגעו, ומנו את השלבים של השתלטות השלטון הטוטאליטרי על החברה הדמוקרטית, כמו גם נורות האזהרה האדומות. בהמשך דנו התלמידים בשאלה עד כמה יכול וצריך האזרח היחיד להשפיע על הדמוקרטיה ומהם הכלים העומדים לרשותו בימינו . כתוצר סופי יצרו התלמידים פדלט של כרזות למען החופש והדמוקרטיה ונגד משטרי דיכוי הקיימים בעולם כיום. הנכם מוזמנים לגלול בפדלט ולגלות מה חשבו התלמידים!
בתמונה הראשית: איור לסיפור מאת אנטונינה קיצ’קירובסקי , י”ב 2

מיוצר ב-Padlet