חינוך חברתיתלמידים כותבים

מגוון פעילויות חברתיות ערכיות בשבוע הישראלי – תקשורת זה כל הסיפור!

לקחת חלק במעגלי שיח – זו הדרך להרוויח! כך כותבת לנו אורית לוינסקי, תלמידת כיתה ח:
“בהמשך לשבוע הישראליות המשותפת, אנו כ-30 תלמידי שכבת ח’, לקחנו חלק במיזם של “מעגלי שיח” בשכבות ח’ וט’. פעילות זו היא יוזמה של רשת “עמל” מתוך צורך לעורר בקרב בני נוער שיח בנושא סוגיות בחברה הישראלית מתוך הקשבה ושיתוף ויצירת בני נוער פרואקטיביים. למרות הזמן הקצר יחסית שהיה לנו לארגון הפעילות – המשכנו בהכנה לקראתה על מנת שהכל ילך הכי טוב שאפשר.
סיגלית ריקה, הרכזת החברתית ומנהלת שכבת ח’ נפגשה אתנו מספר פעמים ובהם הנחתה אותנו . היה צורך לתכנן ולתת מענה לחלוקת המנחים לקבוצות, לתת מענה להרכבים בקבוצות וכן מענה לתלמידים עולים. על כן לקבוצת המנחים הצטרפו תלמידים השולטים בשפה הרוסית.
ביום הפעילות, התכנסנו בספרייה והתחלנו בהכנות לקראת הכיתות שעמדו לבוא. למרות השעה המוקדמת (היי, שמונה בבוקר זה לא צחוק!), והלחץ לקראת הפעילות הקרבה – האווירה בינינו נשארה שמחה וחייכנית.
ברגע שהכיתות הגיעו, התחלנו לפעול ומשם הכול כבר הלך חלק. החלל היה מלא ברעש של תלמידים המדברים ודנים אחד עם השני על הבעיות השונות בחברה שלנו ועל הדרכים לפתור אותן, בליווי המדריכים. בסופו של דבר כולם יצאו עם תוצר – דף עם פתרונות שונים ומיוחדים לפתירת בעיות בחברה.
בסוף היום הארוך, החזרנו את כל הציוד שנשאר חזרה למקומו. למרות שכל אחד מאיתנו עבד קשה במשך כל היום עם קבוצות שונות, כולנו היינו מרוצים מהתוצאה הסופית שקיבלנו. אנחנו המדריכים למדנו דברים חדשים ביחד עם התלמידים ונהנו לשמוע את הדעות והמחשבות השונות שלהם, ואני אישית אשמח להעביר פעולות דומות בהמשך! יצאנו עם טעם ורצון של לתרום לדיונים הבאים ולעשות עוד “מעגלי שיח”!!

ומסכמת סיגלית ריקה, רכזת חברתית חט”ב: “במסגרת שבוע ישראלי, נהנו תלמידי בית הספר ממגוון אירועים בנושא חיים משותפים ואתגרים בישראל. התלמידים נחשפו לתכנים מגוונים ולדילמות בחברה הישראלית .המסע אל החברה הישראלית, כלל מפגשים של כיתות העולים עם רב רפורמי, טקס עליות – כחלק מפולקלור של שפה, מוזיקה, מעגלי שיח בנושא חברה ודמוקרטיה, הרצאות של נשים פורצות דרך מעמותת ‘שוות’ לקידום השיח המגדרי, תערוכת אומנות בנושא חיים משותפים,פעילויות העוסקות ביזמות כחול לבן, וטקס לזכר רבין – שבו שולבו קטעי קריא, ריקוד ואומנות. השבוע המרגש נתן לנו הזדמנות לעצור ולחשוב כיצד אנו בונים יחד חברה מאוחדת.