חגיםחינוך חברתי

אירועי חודש מרץ במלוא המרץ!

מאת סיגלית ריקה, רכזת החינוך החברתי בחט”ב ורכזת השכבה

יום האישה הבינלאומי

את יום האישה הבינלאומי ציינו בשלל פעילויות חינוכיות, הועלו סוגיות חשובות בחטיבת הביניים בנושא. בתחומי הדעת מורים ללשון נגעו בסוגיות של שפה יוצרת מציאות, מגדר בשפה והמשמעות, פעילות צבעונית במיוחד הייתה אוריגמי :הכנת פרחים צבעוניים כי גם לך מגיע פרח, בהיסטוריה קיימו דיון בעניין  גלגולי מעמד האישה  לאורך ההיסטוריה, התקיימו שיעורי חינוך בעניין מעמד האישה .בספרות נגעו בחשיבות הקשר הבין דורי המהווה חוליה מעצימה כפי שבא לידי ביטוי בשיר :”שורת נשים שקטה”. מרצה אורחת הייתה גרטל שיינר, מנכ”לית ומנהלת קריאייטיב אשר החזון המנחה אותה הינו העצמת נשים. גרטל עלתה לארץ בגיל 15, היא מתארת את קשיי הקליטה, אך יחד עם זאת את אותן  דמויות משמעותיות בחייה אשר ראו אותה והאמינו בה. כיום היא רוצה לאפשר לנשים אחרות לצמוח ולהצליח מתוך סולידריות נשים ושאיפה לשוויון מגדרי .
לכל אחת מגיע להיות יפה!  מיזם חברתי של יו’ר ועד ההורים ורד לוי שאותו היא מובילה בהתנדבות מלאה  – חנות יד שניה, אשר אליה מתנקזים פריטי לבוש, נעליים ותיקים וכל מי שחפץ יכול לקחת .מיזם חברתי זה נולד כנגד תרבות הצריכה שלנו שאינה יודעת שובעה, במטרה לתת מקום לצרכנות נכונה,שבה ממחזרים פריטים ולא מכלים משאבים עד בלי די, ולקידום שיוויון חברתי. ביום האישה, הגדילה ורד לפנק את צוות הנשים ממורות ועד תלמידות בהפנינג ססגוני של ביגוד, הנעלה, תיקים ותכשיטים .

יום המעשים הטובים – להיטיב עם אחרים !

ביום המעשים הטובים התגייסו תלמידינו לאסוף ממתקים לילדים חולים בבית חולים וולפסון. מועצת התלמידים קראה בפלייר שעוצב בפדלט עם הסיסמא:  “לכל ילד מגיע מתוק, לכל ילד מגיע לצחוק, וביחד את העצב נמחק!” מרגש ביותר היה לראות את ההיענות הגדולה של תלמידי חטיבת ביניים, ההתגייסות המרשימה הולידה מארזים מפוארים שימתיקו לילדים חולים את השהות בבית החולים.

רגע מחוץ למסך

כיום יותר מתמיד התלמידים שוהים מול מסכים ופחות מחוברים ליצירות אשר אינן דיגיטליות. ביום המעשים הטובים התגייסו ההורים להעביר סדנאות יצירה לתלמידים בחטיבת הביניים. אירנה פרץ, אימא של ולנטין מכיתה ז5 הכינה עם התלמידים גלויות מעוצבות לחג הפסח, וגם מובייל של דמויות מקושטות של חיות בשלל צבעים, כאשר התלמידים כל בחרו את החיה הדמיונית שלהם ועיצבו אותה. לובה פולוביץ, אימא של התאומות  מרינה וסופיה מכיתה ח3 הכינה  יחד עם התלמידים קופסאות מעוצבות בשלל צבעים, ומסגרות מקושטות לתמונות אשר החומרים שבהם היא משתמשת טבעיים ובכך למדו התלמידים שניתן למחזר דברים וכל דבר יכול לשמש ליצירה אפילו קליפות הביצים ,בהם השתמשה לקישוט ועיצוב. ורד לוי יו”ר ועד ההורים הכינה עם תלמידי החטיבה  פעילות מקרמל.פעילות הדורשת תכנון, חשיבה, ריכוז והרבה סבלנות. דרך העיצוב למדו התלמידים שניתן לעצב את המציאות מחדש , ולראות את הדברים מנקודות מבט צבעוניות. מועצת תלמידים בשיתוף ועד ההורים ארז לקראת פסח הממשמש ובא “קמחא דפסחא” למשפחות נזקקות.